joi, 31 mai 2012


Plan de lecţie

Şcoala cu clasele I-VIII Dragoslavele
Clasa  I – B
Data : 2-12-2011
Propunător: Prof. Înv. Primar, Popa Maria
Aria curriculară: limbă şi comunicare
Disciplina  Limba şi literatura română – lectură
Subiectul : Povestea „Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă

OBIECTIVE
     O1- să reţină câteva date esenţiale legate de marele povestitor;
O2 -să recunoască titlul şi autorul ,poveştilor prezentate în materialul ppt;
O3 -să răspundă la întrebări legate de poveste, oferind informaţii despre personaje;
O4 -să ofere altrnative la anumite întâmplări şi atitudini;
O5 -să desprindă învăţătura poveştii;
O6 -să fie capabili să-şi exprime păreri personale şi să le argumenteze;
O7 -să colaboreze cu ceilalţi colegi pentru realizarea sarcinilor de grup.

TIPUL LECŢIEI –predare învăţare

STRATEGIE DIDACTICĂ :

a) METODE DIDACTICE: - lectura explicativă, povestirea, conversaţia,             problematizarea, metoda ,,pălăriilor gânditoare
                               
      b)  MIJLOACE DIDACTICE:      material ppt , filmuleţ ,, Fata babei şi fata moşneagului” după povestea lui  Ion Creangă, fişe de lucru
BIBLIOGRAFIE: 
           
¨      “Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, I. Şerdean, E.D.P., Bucureşti, 1988, p.37-45;
¨      Sinteze de metodică a predării limbii şi literaturii române îm învăţământul primar, E. Popescu, D. Logel, E. Stroescu-Logel , editura Carminis, Piteşti
¨      E. Blideanu ,”Orientări noi în metodologia studierii limbii române la ciclul primar”, E.D.P. ,Bucureşti, 1981, p. 116-193;
¨      “Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română”, M.E.C. şi C.N.C., Ed. Aramis Print , Bucureşti, 2002,
¨      D. Vraci, M. Zalana , “Ghid de lectură pentru clasele II-IV ”, Ed. Corint, Bucureşti, 1996,
¨      Carte de lecturi suplimentare-Antologie de texte pentru lectură suplimentară clasa I, Nicolae Ploscariu, Ed. Aramis, Bucureşti-2



DEMERSUL DIDACTIC



MOMENTELE
LECŢIEI


OB.
OP.


DETALIEREA CONŢINUTURILOR




RESURSE
PROCEDURALE


RESURSE MATERIALE


MODALITĂŢI
 DE EVALUARE
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Moment organizatoric


Captarea şi orientarea atenţiei






Discuţii pregătitoare








Anunţarea temei şi a ob. op.













Dirijarea învăţării













Fixarea cunoştinţelor










Obţinerea performanţei




Feedback

Tema pentru acasă










O1



O2











O3









O3


O6











O7



O5




O6











O3






Se pregătesc materialele necesare bunei desfăşurări a orei.

 Joc: Descoperă. Invătătoarea prezintă elevilor două păpuşi ce reprezintă fata babei şi fata moşneagului. Elevii sunt intrebaţi cu ce personaje seamană acestea din poveştile cunoscute de ei.


- prezint PPT despre viaţa şi opera marelui povestitor Ion Creangă
-se citesc ghicitori despre  poveşti scrise de Ion Creangă .
 Mă opresc asupra poveştii  cu titlul ,, Fata babei şi fata moşneagului’’
*Anunţ elevii că vor audia o poveste scrisă de Ion Creangă -  „Fata babei şi fata moşneagului”
 *Precizez că, pe parcursul orei, vom asculta cu atenţie povestea, vom afla conţinutul acesteia, vom discuta despre învăţătura transmisă de autor.
 

 Familiarizarea cu povestea
Se ascultă povestea integral
Analiza poveştii:
Elevii sunt împărţiţi în echipe . Se foloseşte metoda pălăriilor gânditoare şi se dau următoarele sarcini:
Pălăria albă-informează
1.Care sunt personajele din poveste?
2 Care a fost drumul celor două fete şi unde au ajuns ele?
Pălăria roşie-descrie
Cum era fata babei?
Cum era fata mosului?
Pălăria galbenă –aduce beneficii
Ca cine ţi-ar plăcea să fii? De ce?           
Cu ce a fost răsplătită fata moşului pentru bunătatea şi hărnicia ei?
Pălăria neagră-identifică greşelile:                         1.Cum s-a comportat fata babei cu personajele pe care le-a întâlnit în drumul ei?
2. Cum s-a comportat fata babei acasă la Sfânta Duminică?
3 Cum s-a terminat povestea?
Pălăria verde-generează idei noi
1Imaginează un alt sfârşit al poveştii.
2 Credeţi că fata babei îşi poate schimba comportamentul? Prin ce fapte?
3. Credeţi că fata moşului o iartă pe fata babei după tot ce a făcut? Pot ele devenii prietene?
Pălăria albastră-clarifică
1.Desprinde învaţatura poveştii
2.Potriveşte fiecare proverb cu personajul:
 După faptă şi răsplată.
 Bine faci, bine găseşti.
 Prietenul la nevoie se cunoaşte.
 Pomul se cunoaşte după roade şi omul după fapte.
 Leneşul la toate , zice că nu poate.
 La plăcinte înainte, la război înapoi.
 Lăcomia strică omenia.

Fişă de lucru în care elevii trebuie să coloreze căsuţa din dreptul imaginilor din povestea ,,Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă –anexa 1

Se fac aprecieri generale .

Desenează personajul care ţi-a plăcut cel mai mult din această poveste.








conversaţia








- conversaţia







-observaţia, demonstraţia









- conversaţia











-conversaţia
-explicaţia
-proble-matizarea





Metoda pălăriilor gânditoare



problematizarea







- activitate frontală















Videopro
iector








- imagini ppt cu poveştile lui Creangă












Film cu ,,Fata babei şi fata moşneagului „ după Ion Creangă




























































- observarea sistematică
- evaluarea orală




























- aprecieri verbale









- aprecieri verbale

- evaluarea muncii în perechi


Anexa 1                                 

Un comentariu:

  1. Felicitari! Un plan de lectie bine intocmit, special pentru o lectie speciala cum este cea desfasurata la cercul pedagogic. Metoda Palariilor ganditoare, o metoda moderna care aplicata corect da frau liber elevilor spre a-si dezvolta imaginatia creatoare si a-i invata sa-si exprime propria parere.
    Prezentarea Excelenta! N-ar fi rau sa o publici si pe didactic spre a fi de folos si altor colegi. Tine-o tot asa!

    RăspundețiȘtergere